Bir Yılın Ardından 2021 Müzeler Haftası

18 Mayıs Dünya Müzeler Günü ile başlayan Müzeler Haftası içindeyiz. Üstelik pandemi sürecinde ikincisi kez…

Geçtiğimiz yıl 18 Mayıs Dünya Müzeler Günü benim için oldukça özeldi. 2020 yılının ilk günlerinde meslektaşım mimar ve müze eğitimcisi Ali Armağan Daloğlu ile sanal bir serginin hazırlığını yaparken, ülkemizde pandemiden henüz bahsedilmiyordu. Üstelik pandemi nedir, salgın hastalıktan ne farkı vardır o günlerde bilmiyordum bile.

Sanal sergi uzun yıllardır biriktirdiğim müze biletleri koleksiyonumdan oluşacaktı. Şubat ayında BirKültür (www.birkultur.com) sanal platformunda hazırlıklara başladık. Henüz taslak aşamasındayken artık Türkiye’de de salgın konuşulur olmuştu. Çok geçmeden bir günde her şey değişti. Hızla evlere kapandık.

18 Mart tarihinde ise tüm müzeler ve sergi salonları kapanmıştı. İlk şaşkınlığın ardından BirKültür ile sergi projemizi tekrar değerlendirdik. Çalışmalarımıza evden devam etmek, teknoloji olarak imkanlarımızı biraz sınırlayacak olsa da, sürdürme kararı aldık.

Hatta maden sergi salonları ve müzeler kapalıydı,  acaba sergimizi bir parça daha zenginleştirip, çok da ihtiyacımız olan keyifli anlar yaratabilir miydik?

Mesela açılışta davetlilerimize gala organizasyonu yapabilirdik. Yeni yeni tecrübe etmeye başladığımız Zoom platformunda düzenleyeceğimiz galada programa bir de  canlı müzik dinletisi koyabilirsek harika olurdu. Heyecanla Odabaşı Müzik Merkezinin (www.odabasimuzikmerkezi.com) kurucusu Özben Odabaşı’na bahsettik. Hiç tereddütsüz kabul etti. Açılışta üç eserden oluşan kısa bir piyano dinletisi olacaktı.

Koleksiyonumdaki tüm müze biletlerinin envanter girişleri tamamlandı. Ait oldukları müzelerde çektiğim fotoğraflar sisteme yüklendi. Açılış ve takip eden süreçteki etkinlikler için dijital davetiyeler, posterler ve biletler hazırlandı. Bir yandan da serginin öyküsünü kaleme aldım (www.birkultur.com/2020/05/18/muze_biletleri).

Bütün bu hazırlıkları evlerimizden yaparken işimiz hiç de kolay olmadı. Sergi sanal olunca sağlıkla ilgili risk almıyorduk, ama her birimizin günlük hayatında riskler en belirsiz halleriyle devam ediyordu. Yine de vaz geçmeyi düşünmedik. Hatalarımız ve eksiklerimiz olabilirdi, ama en nihayetinde bu yeni düzenin hatta düzen ötesinin ilk örnekleri olacaktı.

Sergiyi salgın öncesinde planladığımız 18 Mayıs Dünya Müzeler Günü’nde açmak üzere yola devam ettik. Sanal da olsa sergilerin, nesneleri görmekten öte olduğu gerçeğini, bir kenara bırakmamız mümkün değildi. O zaman küçük çaplı eğitimler, etkinlikler de planlamalıydık.

Çeşitli öğretmen grupları  ve müze gönüllüleri ile çevrimiçi etkinlikleri çok önemsedik. O tarihlerde sanal sergi üzerinden gerçekleştirilen ender çalışmalardan olacaktı.

Sergi varsa tabi ki rehberli turlar da olmalıydı.

Son noktada madem çağdaş müzeler tematik kutlamalara da ev sahipliği yapabiliyordu, o zaman sergi teması üzerinden doğum günü partisi bile kurgulayabilirdik.

Şimdi 2021 Mayısına geldiğimizde her ne kadar günlük rutin işlerimizin bir kısmını sürekli ekran karşısında yapmaktan yorgun düşmüş olsak da bir yıl önce bu sergi ve kapsamındaki etkinlikler ilkler arasındaydı. Hızlı aksiyon alabilmenin avantajlarını ve keyfini fazlasıyla sürdük.

Ne mutlu ki sergi kapsamında tüm bu saydıklarımı gerçekleştirebildik.

Tekrar teşekkürler;

Ali Armağan Daloğlu&BirKültür…

Ve de katılımlarıyla destekleyen hocalarım, müze eğitimcileri, müze gönüllüleri, müze ve sergi severler…

Bir Yılın Ardından 2021 Müzeler Haftası” için 5 yorum

 1. Beni çok etkiledi nasıl duygulandım anlatamam. iyi ki o günlerde bu güzel projeyi yapmaktan asla vaz geçmemişiz. Bence bunca emek bunca koleksiyon güzel insanlarla daima sonsuza kadar yaşamalı.
  Tekrardan Müzeye BirBilet alabildiğim için çok mutluyum.
  Teşekkür ediyoruz hem şahsım hem BirKültür adına.

  Beğen

  1. 21 Mayıs 2021 günü BirKültür olarak Doğum Gününüzü Kutluyoruz.

   Sizi Okuyucularınızla, Ziyaretçilerinizle birlikte bir haftalık serginize davet ediyoruz.

   Beğen

 2. Özlem Hanım sizi ve Ali Daloğlu’nu bu güzel çalışmanız nedeniyle kutluyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum. Nevhiz Ercan

  Beğen

  1. Sayın Nevhiz Ercan çok teşekkür ediyorum. Bu güzel övgüleri hak edebileğimiz sürdürülebilir çalışmaları deneyimleri ile bize destek olan Özlem Dengiz Uğur’a sizin vesilenizle tekrardan teşekkür etme fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyorum.

   Beğen

  2. Neviz Hocan ilginize ve desteğinize çok teşekkür ederim.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close